نان پنیر چدار و آویشن

19 اردیبهشت 1398

نان پنیر چدار و آویشن با خمیر بنیه تهیه می‌شود. خمیر بنیه همان خمیری است که نان خامه‌ای با آن درست می‌شود.

برای: 20 نفر
پخت: 10 دقیقه
آماده سازی: 10 دقیقه
کالری: 10 کیلوکالری

مواد لازم برای 20 نفر

آب 1 پیمانه
کره خرد شده 100 گرم
نمک 1 قاشق چایخوری
آرد سفید 1 پیمانه
تخم مرغ 4 عدد
پنیر چدار هراز 1/2 پیمانه
آویشن تازه خرد شده 1 قاشق غذاخوری

نان پنیر چدار و آویشن با خمیر بنیه تهیه می‌شود. خمیر بنیه همان خمیری است که نان خامه‌ای با آن درست می‌شود. اما برای تهیه نان پنیر چدار و آویشن نیازی نیست پنیر مثل خامه با قیف داخل نان ریخته شود، بلکه پنیر رنده شده و آویشن با خود خمیر پخته می‌شوند و به این ترتیب نانی با طعم پنیر خواهید داشت که رویش قدری ترد است و داخلش تا حدودی پفکی و تو خالیست. به جای پنیر چدار می‌توانید از هر پنیر دیگری هم استفاده کنید. اما ترجیحاً پنیری انتخاب کنید که طعم تند و تیزی داشته باشد تا طعم آن خوب در میان نان احساس شود. نان پنیر چدار و آویشن برای صبحانه عالی است. البته می‌توانید آن را همراه خوراک‌های گوشتی هم سرو کنید.
 

طرز تهیه:

 فر را با دمای ۲۲۰ درجه سانتیگراد روشن کنید. روی سینی فر هم کاغذ روغنی بکشید و آن را کنار بگذارید. کره را خرد کنید و آن را همراه با آب و نمک داخل یک شیرجوش یا قابلمه کوچک بریزید. آن را روی شعله زیاد قرار دهید و هم بزنید تا کره ذوب شود و مایع جوش بیاید.

حال شعله را کم کنید. آرد را یک‌باره به مایع اضافه کنید و سریع هم بزنید تا مخلوط شود. به هم زدن ادامه دهید تا مایع تبخیر شود و خمیر خودش را جمع کند (حدود یکی دو دقیقه).

خمیر را به کاسه بزرگی منتقل کنید و ۵ دقیقه بگذارید تا خنک شود. تخم مرغ‌ها را یکی یکی اضافه کنید و با سرعت متوسط خمیر را هم بزنید. تا وقتی یک تخم مرغ کامل جذب خمیر نشده، بعدی را اضافه نکنید. خمیر آماده شده باید یکدست و براق باشد (از همزن دستی هم می‌توانید استفاده کنید، فقط کمی بیشتر طول می‌کشد).

پنیر چدار ردنده شده و آویشن را اضافه و مخلوط کنید. خمیر را باقیف یا اسکوپ ساز روی سینی فر آماده شده بریزید. بین گلوله‌های کوچک خمیری حداقل ۵ سانت فاصله بگذارید تا پس از پف کردن به همدیگر نچسبند. سینی را به فر منتقل کنید و به مدت ۱۰ دقیقه در دمای ۲۲۰ درجه بپزید. سپس دما را به ۱۸۰ درجه کاهش دهید و ۸–۱۰ دقیقه دیگر به پخت ادامه دهید. روی نان‌ها باید ترد و داخل آن‌ها پفکی و نسبتاً تو خالی باشد (شبیه نان خامه‌ای).