خانه سلامتی سلامت گوارش و پروبیوتیک | شناخت تاثیرات پروبیوتیک بر سیستم گوارش

سلامت گوارش و پروبیوتیک | شناخت تاثیرات پروبیوتیک بر سیستم گوارش

بی‌تردید شما نیز بارها از روی تبلیغات نام لبنیات پروبیوتیک را شنیده‌اید. آیا می‌دانید لبنیات پروبیوتیک چیست؟ یا اینکه لبنیات پروبیوتیک چه تاثیری بر سلامت بدن دارد؟ آیا درباره نقش مهم سیستم گوارش در بدن اطلاع دارید؟ خب در این مقاله قصد داریم تا شما را با ارتباط بین سلامت گوارش و پروبیوتیک آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

سلامت گوارش و پروبیوتیک

اهمیت سیستم گوارش

به نظر شما گوارش بدن شما چه نقش دارد؟ آیا تنها نقش این سیستم پیچیده، هضم غذایی است که میل کرده‌اید؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که سیستم گوارش نقش اصلی در سلامت بدن شما ایفا می‌کند. شاید برای شما جالب باشد بدانید اعصاب سیستم گوارش بدن شما در دوران جنینی از جنس سیستم عصبی مغز ساخته شده است. به همین خاطر بسیاری از پزشکان آن را با نام مغز دوم انسان می‌شناسند. علاوه بر اهمیت اعصاب سیستم گوارش، هضم غذا نیز تأثیر مستقیم بر سلامت ما دارد. در حقیقت همان طور  که ریشه درخت مواد را از خاک جذب می‌کند و از تنه به شاخه‌ها می‌رساند؛ سیستم گوارش نیز نقش تنه درخت را ایفا می‌کند.

اگر سیستم گوارش بدن ما، مواد غذایی را به‌خوبی هضم نکند؛ مواد مناسب به مغزمان نخواهد رسید. این یعنی مغز ما برای انجام محاسبات پیچیده، مواد لازم را در دسترس نخواهد داشت. پس به سادگی می‌توان نتیجه گرفت که سیستم گوارش نقشی بسیار مهم را در سلامت و عملکرد بدن ما ایفا می‌کند.

سلامت گوارش و پروبیوتیک

چطور به حفظ سلامت سیستم گوارش خود کمک کنیم؟

در سیستم گوارش هر انسان، انواع باکتری، قارچ و میکروارگانیسم‌های دیگر وجود دارند. برخی از این میکروارگانیسم‌ها مفید هستند. همه ما برای هضم غذا و عملکرد مناسب سیستم گوارش، به این میکروارگانیسم‌ها احتیاج داریم.؛ اما در عین حال، برخی باکتری‌های مضر نیز بدن ما وجود دارند. به مجموعه این میکروارگانیسم‌ها، فلورمیکروبی گفته می‌شود. تا زمانی که تعادل بین فلورمیکروبی‌ها وجود داشته باشد، لازم نیست که نگران مشکلات گوارشی باشید؛ اما مشکل از زمانی به وجود می‌آید که تعداد باکتری‌های مضر در مقایسه با باکتری‌های مفید افزایش پیدا کند. در این موقع شما باید دست به کار شوید و از بر‌هم‌خوردن تعادل جلوگیری نمایید. روش‌های مختلفی برای حفظ سلامت سیستم گوارش وجود دارد.

سرعت میل کردن غذا، جویدن آن به اندازه کافی یا تقسیم‌کردن یک وعده اصلی به چند وعده کوچک‌تر، می‌تواند به سلامت سیستم گوارش کمک کند. شما باید تمام مواد غذایی را به بدن خود برسانید. مصرف حبوبات، فیبر، سبزیجات و ماهی می‌توانند نقش مهمی در حفظ سلامت سیستم گوارش بدن داشته باشند؛ اما ارتباط سلامت گوارش و پروبیوتیک چیست؟ ما در این مقاله قصد داریم تا درباره ارتباط بین سلامت گوارش و پروبیوتیک صحبت کنیم.

سلامت گوارش و پروبیوتیک

ارتباط سلامت گوارش و پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک‌ها نوعی باکتری مفید هستند. بدن ما برای هضم غذا و عملکرد مناسب سیستم گوارش، به این باکتری‌های مفید نیاز دارد. پروبیوتیک را می‌توان مرهم اکثر مشکلات گوارشی دانست. حتی بسیاری از تحقیقات نشان‌دهنده این موضوع هستند که مصرف پروبیوتیک‌ها باعث کاهش آلرژی‌های سیستم گوارشی نیز می‌شود. به‌عنوان مثال تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که دارای عدم تحمل لاکتوز هستند، با مصرف پروبیوتیک‌ها بهبود پیدا خواهند کرد. حتی اگر با مصرف تخم‌مرغ دچار مشکلات گوارشی می‌شوید، پروبیوتیک می‌تواند راه حل شما باشد.

فقط به یاد داشته باشید که مصرف پروبیوتیک تأثیر لحظه‌ای ندارد. داروهای مسکن تأثیر لحظه‌ای دارند. به‌عنوان مثال زمانی که سردرد دارید، با مصرف ژلوفن در عرض کمتر از 10 دقیقه بهبود پیدا خواهید کرد؛ اما مسکن‌ها عامل درد را از بین نمی‌برند. پروبیوتیک‌ها از بین‌برنده عامل ایجاد درد هستند. این یعنی با مصرف لبنیات پروبیوتیک، شما به تعادل سیستم گوارش خود کمک می‌کنید. حفظ تعادل در مدت زمان باعث هماهنگی اعصاب سیستم گوارش شما خواهد شد. به این ترتیب پس از مدتی دیگر لازم نیست که برای درد سیستم گوارشی خود، مسکن مصرف کنید.

خب دوستان عزیز، نظر شما درباره مصرف لبنیات پروبیوتیک چیست؟ آیا تا کنون این نوع لبنیات را مصرف کرده‌اید؟

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

بیشترین خوانده شده ها

رژیم غذایی برای کبد چرب | درمان خانگی کبد چرب

کبد چرب یکی از بیماری‌های رایج قرن 21 است. سبک زندگی و رژیم غذایی رایج ما، باعث ایجاد چربی بیش از حد...

رژیم افزایش وزن | چگونه وزن خود را با رژیم غذایی افزایش دهیم؟

تناسب اندام فقط محدود به لاغری نیست. شاید برخی افراد از ترس چاق‌شدن، به لاغری مفرط روی بیاورند. این در حالی است...

پوکی استخوان چیست و چطور به وجود می‌آید؟

پوکی استخوان یکی از بیماری‌هایی است که امروزه بسیاری با آن سر و کار دارند. در این مقاله قصد داریم تا شما...

طرز تهیه انواع بورانی با ماست

شاید شما نیز بورانی را فقط به ترکیب ماست و اسفناج بشناسید. این در حالی است که ترکیب انواع سبزیجات با ماست،...

کازئین چیست؟ | به‌صورت کامل با پروتئین کازئین آشنا شوید

پروتئین یکی از مهم‌ترین موادی است که بدن به آن نیاز دارد. در حقیقت پروتئین نقش حیاتی در بدن ایفا می‌کند. شما...