خانه سلامتی لبنیات و کرونا ویروس؛ آیا لبنیات در بهبود کرونا موثر است؟

لبنیات و کرونا ویروس؛ آیا لبنیات در بهبود کرونا موثر است؟

یکی از مهمترین موارد مهم در فیزیولوژی بدن در مقابله و پیشگیری از انواع بیماری‌های ویروسی، باکتریایی و عفونت‌ها، بحث تقویت سیستم ایمنی بدن می­‌باشد. ویروس کرونا نیز از این مسئله جدا نیست و لبنیات پروبیوتیک می‌تواند ماده‌ای موثر در پیشگیری و درمان ویروس کرونا باشد.

لبنیات و کرونا ویروس

بهترین ماده لبنی پروبیوتیک در مقابل ویروس‌ها

در بین مواد غذایی مختلف، ماست حاوی بالاترین میزان پروبیوتیک می‌­باشد، از این رو، الزام مصرف پیدا می‌کند. ماست پروبیوتیک از نظر ميزان كلسيم و پروتئين با ساير ماست‌ها برابری می‌كند، اما به دليل اسيدی كردن محيط روده به جذب بيشتر كلسيم كمک می‌كند. مطالعات نشان داده‌­اند که پروبیوتیک­‌ها به طور بالقوه می‌توانند عناصر ریز مغذی را در حفظ عملکرد سیستم ایمنی بیماران HIV کنترل کنند.

از طرفی ویتامین­ D که نقش بسیار مهمی در جذب کلسیم دارند در حفاظت از سیستم ایمنی موثر می‌­باشد. شواهد قوی وجود دارد که نشان می‌دهد ویتامین D موجود در لبنیات می‌­تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را نیز کاهش ­دهد.

در خصوص پروتئین نیز همانطوری که می‌­دانیم کمبود آن می­‌تواند ایمنی کلی بدن را کاهش دهد پس ضرورت مصرف لبنیات را بویژه در شرایط بیماری و ضعف جسمانی دو چندان می­کند. لذا علاوه بر ویتامین C، باکتری­های پروبیوتیک، ویتامین E، کلسیم و املاح موجود در لبنیات مهمترین مواد مغذی در حفظ عملکرد سیستم ایمنی بدن هستند .

لبنیات و کرونا ویروس

مقالات منتشر شده در جهان که نقش لبنیات پروبیوتیک در تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از ابتلا به ویروس‌ها تایید می‌کند

Inatomi, T., Amatatsu, M., Romero-Pérez, G. A., Inoue, R., & Tsukahara, T. (2017). Dietary probiotic compound improves reproductive performance of porcine epidemic diarrhea virus-infected sows reared in a japanese commercial swine farm under vaccine control conditionFrontiers in Immunology8, 1877.

مطابق مقاله حاضر، پروبیوتیک­ها به طور غیرمستقیم در رقابت با عوامل بیماری­زا در روده و تحریک سیستم ایمنی میزبان باعث افزایش وزن در گاوها می­شوند و از این رو حیوان را در برابر عفونت­ها مقاوم­تر می­کنند. همچنين ممكن است كه پروبيوتيك­ها به طور مستقيم با عفونت ويروسي مبارزه كرده و بار ويروس را در گاوها و سرانجام در خوك ها كاهش می­دهد (Takio Inatomi et al, 2017).

علاوه بر این، مخلوط پپتید و عنصر روی در ترکیبات پروبیوتیکی نیز ممکن است در افزایش پاسخ ایمنی نقش داشته باشد. در واقع ، قبلاً نشان داده شده است که روی با تحریک پاسخ ایمنی در برابر عفونت ویروسی باعث کاهش بروز اسهال و افزایش وزن بدن در خوک ها می شود (Chai et al, 2014). در پژوهش حاضر، مکمل پروبیوتیک غلظت کل ایمنوگلوبین A و G را در شیر گاوها به تنهایی بهبود بخشید، احتمالاً ناشی از تحریک ایمنی روده توسط باکتریها در ترکیب پروبیوتیک تجویز شده است.

Chai, W., Burwinkel, M., Wang, Z., Palissa, C., Esch, B., Twardziok, S., & Schmidt, M. F. (2013). Antiviral effects of a probiotic Enterococcus faecium strain against transmissible gastroenteritis coronavirusArchives of virology158(4), 799-807.

ویروس گاستروانتریت منتقله از کروناویروس انتروپاتوژن (TGEV) باعث بیماری شدید در خوک های جوان می شود. طبق این مقاله اثرات محافظت کننده پروبیوتیک انتروکوکوس فاسیوم، که به عنوان یک افزودنی خوراکی در اتحادیه اروپا ، در برابر عفونت TGEV تأیید شده است ، مورد بررسی قرار داده شد. سنجش های زنده ماندنی نشان داد که پروبیوتیک E. faecium منجر به نجات بخشی وزنده ماندن سلول های آلوده به (ویروس کرونا) TGEV می شود که نشان می دهد تقریباً به حفاظت کامل رسیده است.

بعد از درمان با E. faecium مقدار ویروس تا سه واحد log کاهش یافت. نتایج نشان داد که سطح پروتئین های ساختاری ویروسی پس از درمان با پروبیوتیک E. faecium کاهش یافته است. با استفاده از میکروسکوپ الکترونی عبوری ، اتصال ذرات TGEV به سطح E. faecium را مشاهده شد که نشاندهنده این است که این پروبیوتیک ابزاری برای به دام انداختن ویروس و جلوگیری از عفونت می باشد. افزایش تولید اکسید نیتریک در سلولهای تحت درمان با پروبیوتیک  E. faecium و بیان بالای اینترلوکین 6 و 8 نشاندهنده دفاع از سلول تحریک شده به عنوان مکانیسم مبارزه با عفونت TGEV (ویروس کرونا) اشاره کرد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

بیشترین خوانده شده ها

رژیم غذایی برای کبد چرب | درمان خانگی کبد چرب

کبد چرب یکی از بیماری‌های رایج قرن 21 است. سبک زندگی و رژیم غذایی رایج ما، باعث ایجاد چربی بیش از حد...

رژیم افزایش وزن | چگونه وزن خود را با رژیم غذایی افزایش دهیم؟

تناسب اندام فقط محدود به لاغری نیست. شاید برخی افراد از ترس چاق‌شدن، به لاغری مفرط روی بیاورند. این در حالی است...

پوکی استخوان چیست و چطور به وجود می‌آید؟

پوکی استخوان یکی از بیماری‌هایی است که امروزه بسیاری با آن سر و کار دارند. در این مقاله قصد داریم تا شما...

طرز تهیه انواع بورانی با ماست

شاید شما نیز بورانی را فقط به ترکیب ماست و اسفناج بشناسید. این در حالی است که ترکیب انواع سبزیجات با ماست،...

کازئین چیست؟ | به‌صورت کامل با پروتئین کازئین آشنا شوید

پروتئین یکی از مهم‌ترین موادی است که بدن به آن نیاز دارد. در حقیقت پروتئین نقش حیاتی در بدن ایفا می‌کند. شما...