خانه سلامتی آلرژی و سرماخوردگی چه تفاوت‌هایی دارند و چطور قابل تفکیک هستند؟

آلرژی و سرماخوردگی چه تفاوت‌هایی دارند و چطور قابل تفکیک هستند؟

آلرژی و سرماخوردگی هم شباهت‌های زیادی دارند. این دو بیماری به دلیل شباهت‌هایی که با کرونا دارند در این روزهای شیوع این ویروس اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده‌اند.

پیش از این درباره‌ی تفاوت‌های کرونا با سرماخوردگی مفصل صحبت کردیم. همچنین گفتیم حساسیت فصلی چیست و علائم آن چه تفاوت‌هایی با کرونا دارد.

بسیار مهم است که بتوانیم این سه بیماری را از هم تشخیص دهیم. تشخیص به موقع می‌تواند به ما در درمان و کنترل هرکدام از آن‌ها کمک بسیار زیادی بکند. البته که تشخیص نهایی و قطعی هرکدام از این بیماری‌ها باید برعهده پزشک باشد.

با این وجود ما هم می‌توانیم در قدم اول تشخیص دهیم که خودمان یا نزدیکان‌مان با چه چیزی روبرو هستیم. همین مسئله به ما کمک خواهد کرد برنامه‌ریزی بهتری داشته باشیم و رفتارهای مناسب را در مقابل هرکدام از آن‌ها انجام دهیم.

آلرژی و سرماخوردگی در حالت عادی خطر زیادی برای سلامتی انسان ندارند. کنترل علائم و برطرف کردن مشکلات آن‌ها در اغلب موارد کار سختی نیست. نکته‌ی بسیار مهم اما اینجاست که عدم کنترل این علائم یا جدی نگرفتن مشکلات ناشی از آن‌ها ممکن است مشکلات جدی برای افراد به وجود بیاورد.

آلرژی و سرماخوردگی را چطور تشخیص دهیم؟

بعضی از انواع آلرژی ممکن است گلو را تحریک کنند اما در بیشتر مواقع گلو درد مربوط به سرماخوردگی است. معمولا گلو درد و بلعِ همراه با درد، نشانه‌ی سرماخوردگی یا عفونت است. در واقع سرماخوردگی‌ها، ویروس‌هایی هستند که بخشی از دستگاه تنفسی با نام راه هوایی فوقانی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. ویروس‌ها می‌توانند در کل دستگاه تنفسی از جمله گلو منتشر شده و منجر به درد شوند.

معمولا سرماخوردگی انرژی شما را به حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. در نتیجه اگر سرما خورده باشید خسته‌تر از زمانی هستید که آلرژی دارید. تحقیقات نشان می‌دهد که سرماخوردگی شما را خواب‌آلودتر از حد معمول می‌کند. نیاز شدید به خواب نشان می‌دهد که بدن در حال مبارزه با سرماخوردگی است.

حساسیت فصلیتفاوت مهم سرفه‌ی سرماخوردگی و آلرژی در ساعتی است که سرفه می‌کنید. اگرچه سرفه در هر دو شرایط می‌تواند مزمن شود اما احتمال بیشتری وجود دارد که سرفه‌های ناشی از آلرژی در انتهای روز شدیدتر شوند. آلرژی هم می‌تواند روی بخشی از دستگاه تنفس، تاثیر داشته باشد و منجر به سرفه شود. اما اگر سرفه‌های شما ناشی از آلرژی باشد، احتمالا شب‌ها شدت سرفه‌ها بیشتر می‌شود.

تب نشانه‌ی مشترک آلرژی و سرماخوردگی نیست

پیش از این گفتیم که افراد آلرژیک در تقریبا همه‌ی موارد دچار تب نمی‌شوند. تا امروز رابطه‌ای میان حساسیت فصلی و تب مشاهده نشده است. همین مسئله می‌توان راهنمای بسیار خوبی برای تشخیص آلرژی فصلی از سرماخوردگی باشد.

یکی از علائم اصلی سرماخوردگی تب است. اگر برای بیشتر از یک روز تب دارید، مشکل شما حساسیت فصلی نیست. تب در هیچ موقعیتی نشانه‌ی خوبی نیست. اگر بیشتر از ۱۲ ساعت دمای بدن شما بیشتر از حالت طبیعی بود حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید.

دقت داشته باشید که تب در کودکان و افراد سالمند خطرناک‌تر هم خواهد بود. اگر دمای بدن این افراد بالا رفت، باید بلافاصله آن‌ها را به مراکز درمانی معرفی کنید.

راه مقابله با آلرژی و سرماخوردگی چیست؟

در قدم اول باید روی این مسئله تاکید کنیم که تشخیص نهایی هر بیماری باید برعهده پزشک باشد. اگر مطمئن هستید که آلرژی دارید یا پیش از این پزشک تشخیص داده آلرژی فصلی دارید باید علائم آن را کنترل کنید.

اگر علائم سرماخوردگی دارید بهتر است به دکتر مراجعه کنید. تنها کاری که به جز مراجعه به مراکز درمانی می‌توانید انجام دهید، کنترل علائم بیماری است.

تا می‌توانید مایعات بنوشید

نوشیدند مایعات مخصوصا آب، بسیار مهم است. حتی اگر به میزان کم هم بدن شما دچار کمبود آب شود ضعف و درد ماهیچه‌ها بیشتر می‌شود.

 سعی کنید استرس خود را مدیریت کنید

اضطراب می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند و بدنتان را مستعد سرماخوردگی و آنفلوانزا کند. کمی به خودتان فرصت دهید و کارها را به عقب بیاندازید تا آرامش‌تان را به  دست آورید و در نتیجه بدن انرژی مورد نیاز برای بهتر شدن را داشته باشد.

تفاوتی ندارد که آلرژی و سرماخوردگی کدام به بدن شما حمله کرده باشد. اگر استرس داشته باشید نمی‌توانید با هیچ‌کدام از آن‌ها مقابله کنید. اگر کسی در نزدیکی شما علائم این بیماری‌ها را دارد ضمن رعایت همه‌ی اصول بهداشتی و جدی گرفتن مسئله باید به او روحیه و آرامش بدهید.

 تا می‌توانید استراحت کنید

اگر استراحت نکنید وضعیت‌تان بدتر می‌شود. مخصوصا اگر سرماخوردگی شما ویروسی باشد استراحت نکردن تاثیر بیشتری دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که کم‌خوابی شما را مستعد سرماخوردگی می‌کند. این مسئله همچنین به گسترش ویروس هم کمک می‌کند.

اگر دچار سرماخوردگی شده باشید استراحت نکردن شما مساوی آلوده شدن همه‌ی افرادی خواهد بود که با آن‌ها در ارتباط هستید یا حتی در کنار شما حضور دارند.

گفتیم که حساسیت مسری نیست اما آلرژی و سرماخوردگی هردو با استراحت مناسب و دوری از فضای باز قابل کنترل و درمان خواهند بود.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

بیشترین خوانده شده ها

رژیم غذایی برای کبد چرب | درمان خانگی کبد چرب

کبد چرب یکی از بیماری‌های رایج قرن 21 است. سبک زندگی و رژیم غذایی رایج ما، باعث ایجاد چربی بیش از حد...

رژیم افزایش وزن | چگونه وزن خود را با رژیم غذایی افزایش دهیم؟

تناسب اندام فقط محدود به لاغری نیست. شاید برخی افراد از ترس چاق‌شدن، به لاغری مفرط روی بیاورند. این در حالی است...

پوکی استخوان چیست و چطور به وجود می‌آید؟

پوکی استخوان یکی از بیماری‌هایی است که امروزه بسیاری با آن سر و کار دارند. در این مقاله قصد داریم تا شما...

طرز تهیه انواع بورانی با ماست

شاید شما نیز بورانی را فقط به ترکیب ماست و اسفناج بشناسید. این در حالی است که ترکیب انواع سبزیجات با ماست،...

کازئین چیست؟ | به‌صورت کامل با پروتئین کازئین آشنا شوید

پروتئین یکی از مهم‌ترین موادی است که بدن به آن نیاز دارد. در حقیقت پروتئین نقش حیاتی در بدن ایفا می‌کند. شما...